Profesor Van Cao Long rodził się 15 października 1952 w Hanoi (Wietnam). W latach 1970-1976 był spendystą Rządu Polskiego. Po rocznym kursie języka polskiego na Uniwersytecie Wrocławskim odbył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1971-1976, gdzie był jednym z najlepszych studentów na Wydziale. Z tego powodu od drugiego semestru drugiego roku studiów miał program indywidualny w Zakładzie Teorii Pola i Fizyki Statystycznej, kierowanym wówczas przez jednego z najlepszych fizyków polskich, prof. dra hab. Iwo Białynickiego-Birulę (zwanego dalej jako Mistrz).
Po napisaniu pracy magisterskiej pól roku przed terminem, prof. I. Białynicki-Birula, jako promotor, zaproponował mu dalsze studia jako jego doktorant, w wyniku czego pozostał spendystą Rządu Polskiego na studiach doktoranckich w latach 1977-1980. Wówczas napisał pierwszą pracę doktorską w Polsce w dziedzinie Optyki Kwantowej w 1979 roku (obrona pracy doktorskiej na początku 1980 roku) po czym został adiunktem kontraktowym do końca roku 1980. Jest jednym z jedenastu doktorantów swojego Mistrza, którzy otrzymali tytuł profesora. Nie jest najlepszym uczniem Mistrza, ale jest jego „najmilszym uczniem” jak sam określał.
Podczas rocznego pobytu w 1980 zdążył przygotować pracę habilitacyjną, która mogłaby być zakończona w roku 1982, jak Mistrz ocenił w swoim liście do ówczesnej Ambasady Wietnamu w Polsce, lecz zdecydował wracać do Wietnamu, aby wziąć udział w programie konstrukcji bomby atomowej dla swojej pierwszej ojczyzny (obecnie jest również obywatelem polskim). Na szczęście po dwóch latach Wietnam wycofał się z tego programu, w wyniku tego Cao Long Van wracał do Polski w czerwcu 1983 roku, jako adiunkt w nowo powstałym Zakładzie Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk (obecnie Centrum Fizyki Teoretycznej PAN) tworzonym i kierowanym przez swojego Mistrza. Wówczas napisał swoją pracę habilitacyjną w roku 1986 i obronił ją w 1987 roku.
Wykładał na najlepszych polskich uczelniach, jak Uniwersytecie Warszawskim, Politechnice Warszawskiej, a od 1999 roku wykłada na UZ do chwili obecnej. Kilkakrotnie był nagrodzony przez Rektora UZ za osiągnięcia naukowe. Od ponad 10 lat jest pełnomocnikiem Rektora - kordynatorem ds. współpracy UZ z ponad dziesięcioma uczelniami wietnamskimi. Od 1990 przenosił wiedzę z dziedziny Optyki Kwantowej i Nieliniowej do Wietnamu. Stworzył najlepszą Szkołę z Optyki na Uniwersytecie w Vinh, która posiada obecnie dwóch profesorów zwyczajnych i kilkunastu profesorów nadzwyczajnych, kilkudziesięciu doktorów i blisko tysiąca magistrów w tej dziedzinie fizyki. W wyniku tego szkoła Mistrza kontynuowana w Wietnamie posiada do tej pory prawie tysiąc potomków naukowych. Ten fakt był przedstawiony na Konferencji Naukowej poświęconej 90-lecia urodzin Mistrza dnia 14 czerwca b. roku w Warszawie. Za te osiągnięcia Cao Long Van został pierwszym doktorem honoris causa Uniwersytetu w Vinh, dostał medal za zasługi w Nauce i Technologii Wietnamu, Dyplom Specjalny Wietnamskiego Towarzystwa Fizycznego.
Blisko tysiąca wietnamskich potomków naukowych prof. I. Białynickiego-Biruli
(Acta Phys. Pol. A, No.6,Vol. 143 (2023) 191).