Erasmus+

10 lat Erasmusa na Wydziale Fizyki i Astronomii

26.10.2020
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dziesięć lat temu Wydział Fizyki i Astronomii UZ rozpoczął współpracę z uczelniami zagranicznymi w ramach programu Erasmus/Erasmus+, a wymiana obejmowała zarówno uczelnie z krajów UE (projekt KA103), jak i z krajów spoza UE (projekt KA107).

Pierwsi studenci przyjechali do nas (w październiku 2010) z Extremadura University (ExU) w Hiszpanii. Od tego czasu nasz wydział corocznie gości kilku studentów z ExU, którzy podejmują roczne studia na UZ.

W następnym roku WFiA podpisał prestiżową umowę z University of Malta aktywując mobilności "w obie strony" zarówno dla studentów, jak i pracowników obu uczelni. Owocem tych wyjazdów jest trwająca do dzisiaj bardzo aktywna współpraca naukowa beneficjentów programu.

W następnych latach WFiA otworzył współpracę z uniwersytetami w Grecji: University of the Aegean i National Kapodistrian University of Athens (NKUA) oraz z University of Milano we Włoszech a ostatnio z University of Cordoba. Studenci z tych uczelni zasilili grono naszych żaków. Najbardziej aktywna współpraca została nawiązana z NKAU; od kilku lat Wydział przyjmuje dwóch lub trzech studentów z tej uczelni, którzy realizują u nas semestralne programy studiów.

Przełomowy okazał się rok 2016, kiedy WFiA rozszerzył współpracę w ramach programu Erasmus+ o kraje spoza UE: Wietnam (Hong Duc University, Vinh University), Gruzja (Free University of Tbilisi) i Ukraina (Ivan Franko National University of Lviv). W roku 2016/17 Wydział gościł ogółem 20 studentów Erasmusa, wśród których około 80% stanowili studenci z wymienionych uniwersytetów. Od tego czasu współpraca z tymi uczelniami jest bardzo aktywna, co roku ich studenci przyjeżdżają do nas na studia. W roku 2019 do współpracy w projekcie KA107 włączona została również Białoruś (Yanko Kupala University).

Warto dodać, że nasi studenci również wyjeżdżają na praktyki i studia. Dotychczas gościli na następujących uczelniach: Extremadura University, Milano University, Palacky University Olomouc, University of Athens, University of Feiburg (Medical Center) oraz w Uroborus SL (Travel Tenerife and Astronomy and Science Centre).

Szczególnie cieszy nas, gdy studenci, którzy byli u nas "na Erasmusie" wracają i kontynuują współpracę - na przykład w ramach studiów doktoranckich (np. Alexandros Filithodoros z Grecji czy Vinh Le Duc z Wietnamu) lub przyjeżdżają, aby podzielić się wynikami swoich badań w ramach seminariów (Irene Tovar z Hiszpanii).

Również pracownicy WFiA chętnie uczestniczą w programie. Mieliśmy gości i byliśmy gośćmi w następujących uczelniach: Extremadura University, Palacky University Olomouc, University of Athens, Vinh University, Hong Duc University, Free University of Tbilisi, Ivan Franko National University of Lviv oraz University of Cyprus.

Rok 2020 był szczególnym wyzwaniem dla wszystkich. Pomimo pandemii pięcioro studentów zdecydowało się przyjechać do nas na studia i praktyki. Cieszymy się, że są z nami.

erasmus-przeds1.jpgPierwsze studentki Erasmusa na WFiA. Sara i Sara (z Extremadura University) zorganizowały pokazy popularno-naukowe dla dzieci. stefano-tai-kieu.jpgNasi studenci zagraniczni (wraz z koordynatorką Sylwią Kondej) w naukowo-świątecznych nastrojach. krzysztof1.jpgKrzysztof Dudek w czasie studiów na Malcie. Dr K.Dudek do dzisiaj aktywnie współpracuje z naukowcami z University of Malta.
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18